Kojetínské hody a KHL 2011

I v letošním roce se v Kojetíně celý týden od pátku do pátku hodovalo a slavilo s bohatým programem. O víkendu 12. - 14. srpna 2011 se na tisíce návštěvníků bavily na tradičních Kojetínských hodech, po kterých následoval týden hudby od 15. do 19. srpna 2011 s názvem Kojetínské hudební léto.

Pátek 12. srpna 2011
Třídenní hodové oslavy odstartovala v pátek odpoledne Dětská diskotéka. Na místním koupališti tuto akci určenou všem dětem uspořádal Hotel Pivovar Kojetín. Pro děti byly připraveny i hry a soutěže.
 

V pátek byla také slavnostní vernisáží otevřena výstava obrazů a fotografií členů tvůrčí skupiny Signál 64 s názvem Kojetínské oka mžikya zároveň nová muzejní expozice "Zajímavosti a kuriozity kojetínského muzea.
Kojetínské oka mžiky nebo-li mžiky oka v Kojetíně - to bylo téma, které si zvolili členové Signálu pro tuto výstavu. Na obrazech a fotografiích bylo zachyceno naše město z různých úhlů, z různých pohledů, v různé době i v různém čase. Každý autor si ze svého Kojetína zvolil jemu nejbližší oka mžik - romantický, zasněný, panoramatický, ale i dokumentační. Na výstavě jsme mohli obdivovat práce téměř všech členů skupiny - fotografie Jardy Hebnara i jeho ženy Marie a fotografie Jiřího Šírka, kresby Boleslava a Petra Leinertových, obrazy od Alice Stonové, Jiřiny Jablonské a Pavly Kačírkové, keramiku Renaty Sedlákové. Nezapomenutelné jsou také fotografie Svatopluka Spáčila a obrazy Jaroslava Kačírka, kteří už bohužel nejsou mezi námi, ale své oka mžiky nám zanechali. Nepřehlédnutelné byly fotografie profesionálky Jany Večeřové a výstavu obohatily svou fotografickou tvorbou dvě mladé talentované dívky z Kojetína - Terezka Panáková a Klárka Krčmařová. Výstava byla otevřena do 30. září 2011.
Nová muzejní expozice s názvem "Zajímavosti a kuriozity kojetínského muzea"seznamuje návštěvníky s neznámými, neobvyklými a zajímavými sbírkami městského muzea. Některé předměty jsou vystaveny poprvé, jiné již pravidelní muzejní návštěvníci viděli na minulých výstavách. Při vstupu do muzejní expozice vítá návštěvníky torzo renesančního náhrobku Jana Pivce z Klimštejna a Hradčan a soubor Hora Olivetská. Sochy tohoto souboru vyžadují zásah restaurátora. V nové muzejní expozici návštěvníka zaujme jízdní kolo z druhé poloviny 19. století, dále jutový pytel na cukr s letopočtem 1988, památka na bývalý kojetínský cukrovar. Kuřáci si pak jistě pozorně prohlédnou hlavičky fajfek z 19. století, z nichž dřevěné jsou vyřezávané, porcelánové pak datované a s věnováním. Sbírka hudebních nástrojů je zastoupena klarinety z 19. století, harmonikou (heligonkou) z 19. století a flašinetem ze 30. let 20. století. Zajímavá je ukázka archeologických nálezů z Kojetína a okolí, připomínající pravěké osídlení střední Hané. Jedná se kulturu únětickou, lužickou i o středověké nálezy. Sbírka zbraní je představena zbraněmi ze bodnými, sečnými i střelnými ( meče, palaše, pistole, růžky na prach). Poprvé je vystavena kolekce olomučanské keramiky (Olomučany na Blanensku). Talíře, mísy, hrnky, džbány této keramiky byly v minulosti v každé hanácké domácnosti. V nové muzejní expozici zaujmou jak radiopřijímače z padesátých let 20. století, tak také psací stroje z 1. poloviny 20. století (nejstarší z roku 1912) a sbírka fotoaparátů z období let 1930 - 1984. K zajímavostem expozice patří i bohatá sbírka odznaků z 1. poloviny 20. století, historických medailí z doby Rakouska - Uherska, vycházkové hole, ukázka výrobků kojetínských perleťářů z 80. let 19. století. Lidové umění ve sbírkách kojetínského muzea je představeno soškami světců a světic (mnohé jsou polychromované), především soškou Panny Marie Kojetínské. Mezi kuriozity patří sbírka nástrojů lidového zubaře - kováře z 19. století a tzv. palečnice (mučící nástroj na vymáhání přiznání). Vystavené předměty jsou jednak součástí základního sbírkového fondu muzea i novými přírůstky.
 


Milovníci diskotékové hudby si přišli na své na místním stadionu na hodové diskotéce Rádia Rubi a fanoušci tvrdší muziky se pobavili na zahrádce U Pedyho, kde také vystoupila kapela The Sage z Kojetína.
 

Sobota 13. srpna 2011
Sobotní program nabízel především sportovní vyžití. V areálu sokolské zahrady se konal XXXIV. ročník Turnaje Střední Moravy za účasti patnáct družstev. Výsledky:
1. třída - Havířov, 2. třída - Junioři Zlína
 

U bývalého "škváráku" u Stadionu Morava Kojetín proběhl 9. ročník soutěže mladých hasičů „O hodový koláč“. Soutěž byla organizována pro kategorii mladších žáků do 11 let, kategorii starších žáku od 11 do 15 let, kategorii ženy a muži v požárním útoku s vodou na sklopné terče. Každé družstvo mělo dva pokusy a do soutěže jim byl započítáván čas lepšího pokusu. Čas byl měřen elektronicky.
Výsledky:
starší žáci: 1. Střítěž nad Ludinou, 2. Oplocany
mladší žáci: 1. Bochoř, 2. Popůvky, 3. Kojetín
ženy: 1. Křenovice, 2. Kojetín
muži: 1. Křenovice, 2. Bochoř, 3. Kojetín, 4. Čechy, 5. Popůvky


Sobotní XI. setkání harmonikářů v místní sokolovně, které nese jméno Vladimíra Pospíšila, zakladatele těchto populárních srazů, se setkalo s velkým zájmem diváků. Letos se do Kojetína sjelo na tři desítky harmonikářů z celé Moravy, kteří soutěžili ve třech kategoriích dle typu harmoniky. O umístění jednotlivých harmonikářů rozhodovali v Kojetíně tradičně sami diváci. Tímto se omlouváme všem zúčastněným harmonikářům i divákům, že jsme v letošním roce podcenili zvukovou aparaturu - v příštím roce to napravíme ke spokojenosti nás všech!
Výsledky:
Pianová harmonika: 1. místo - Jarmila Billová (Vsetín) 2. místo - Jaroslav Zvoníček (Štítná n. V.) 3. místo - Blanka Helisová a Vít Minařík (Hranice)
Chromatická harmonika: 1. místo - Vlastimil Pokorný (Náměšť n. O.) 2. místo - Jaroslav Zvoníček (Štítná n. V.) 3. místo - Julius Vanin (Oplocany)
Heligonka: 1. místo - Isabellka Zbořilová (Kroměříž) 2. místo - Štefan a Katarína Kubačákovi (Turzovka) 3. místo - Vlastimil Bělaška (Osíčany)
 


Sobotní hodový program ukončila hodová zábava s hudební kapelou Jimi z Kojetína, která proběhla na kurtech v areálu sokolské zahrady do ranních hodin.

Neděle 14. srpna 2011
V neděli ráno se tradičně konala v místním kostele Panny Marie Nanebevzaté slavnostní mše svatá.
 

Nedělní dopolední program se nesl ve jménu hanáckých tradic a obyčejů. Od sokolovny směrem na náměstí vyšel krojovaný průvod, v kterém se objevilo přes dvě stě účastníků z Hané, ale i hostů ze Starého Hrozenkova. Průvod uzavírala Ječmínkova jízda králů v čele s králem na bílém koni, letos to byl Honza Krčmař z Kojetína. Po tradičním bušení na vrata, kdy rychtář Jirka Minařík vyzval starostu města Jiřího Šírka k předání starého hodového práva, které chase uděluje převzít vládu a moc nad městem a také povolení přivést pod právo všechny hříšníky, kteří si zaslouží být vyplaceni „na gatě“ tzv. „feroló“. Letos byl na gatě vyplacen starosta Jiří Šírek, rychtář Jirka Minařík, majitel nově otevřené kavárny na náměstí z Anglie a Martin Januška ze Zlína.




Na přehlídce národopisných souborů vystoupilo několik folklórních sdružení a skupin z Hané a Slovenska:

Sluníčko DDM Kojetín


Ječmínek Chropyně
 

 
Hlahol Mysločovice

 

Kopaničár Starý Hrozenkov



Hanácké sóbor Hruška



 
Kosíř Kostelec n. H.



Hanácká beseda MěKS Kojetín.


Dopolední folklórní blok zakončila koncertem dechová hudba Věrovanka.
 

 

V poledne přivítal starosta města Kojetína Jiří Šírek v obřadní síni Městského úřadu kojetínské rodáky narozené v roce 1935. Náměstí v neděli bylo zaplněno jarmarečním zbožím, v parku probíhaly hry, soutěže a různé atrakce pro děti (skákací hrady, skluzavky, trampolíny), byl postaven i stan na třídění odpadů zábavnou formou firmy EkoKom. Po Kojetíně jezdil autovláček, který děti i jejich rodiče svezl po ulicích města. V areálu Gymnázia Kojetín se děti mohly vydovádět na kolotočích. Mezi Kojetínem a Tovačovem jezdily po celý víkend historické železniční vozy. Pro milovníky lidové písničky vyhrávala od 14. hodiny na nádvoří VIC cimbálová muzika Dubina. U Restaurace Na Hrázi si mohly děti zajezdit na ponících nebo čtyřkolkách. Návštěvníci kojetínských hodů mohli také navštívit nedaleký židovský hřbitov.
 









Odpolední program zahájily svým vystoupením mažoretky Šarm z Kojetína, které se představily ve dvou vstupech. V bohatém programu se představili - taneční country skupina Lucky While Kojetín i electrick boogie Davida Kodýtka z Kojetína.
 



Na kojetínském náměstí si diváci vyslechli i tři koncerty populárních skupin z Čech i Moravy. Kojetínské náměstí roztancoval dechový orchestr Leopardi z Lipníka n. B. Jejich koncert doplnily deseti písněmi členky místního pěveckého souboru Cantas. Hvězdou letošního programu byl známý herec a zpěvák Jiří Macháček, kterého doprovázela jeho kapela s názvem Mig 21. Jirka nezapřel své herecké umění a několikrát rozesmál a rozezpíval celé náměstí. Zazněly všechny známé písničky této oblíbené kapely. Tečku za kojetínskými hody udělala prostějovsko-kojetínsko-brněnská kapela Něco Mezi, která publikum roztancovala v rytmu ska.
 





 

Kojetínské hudební léto 15. - 19. srpna 2011
Na hody plynule navázalo Kojetínské hudební léto - týden hudby na náměstí, které divákům nabídlo několik hudebních žánrů.
Kojetínské hudební léto odstartovala a na country notu zaplněné náměstí naladila kapela Countrio z Hodonína.

 

V úterý se na náměstí představila bigbítová sestava Peters´music z Nezamyslic - Doloplaz.
 

Před zcela zaplněným náměstím se po odmlce představila kojetínská kapela Relax, která zahrála heavymetal.
 

Čtvrtek tradičně patřil seniorům, kterým letos vyhrávala dechová hudba Zdounečanka.
 

V pátek se na pódiu vystřídaly čtyři rockové kapely - N*S*O*S (pop-punk / Přerov), Cras down (rock‘n‘roll / Hulín), Painful flower (crossover / Tovačov / Přerov) a IQ Opice (nu-metal / Kojetín).
 



Kojetínské hody a hudební léto opět dostály kvalit městských slavností. Za to, že proběhly v takovém rozsahu, patří velké poděkování všem organizátorům, pomocníkům a dobrovolníkům, kteří se zapojili ať již do příprav nebo se přímo podíleli na hodovém průběhu samotném (MěKS Kojetín, Město Kojetín, SDH Kojetín, Městská policie Kojetín, Technis Kojetín, Policie ČR, Komise pro občanské záležitosti Rady města, Sokol Kojetín, Slavoj Kojetín, MěDDM Kojetín a ostatní). Poděkování patří také Olomouckému kraji a sponzorům za finanční podporu.

Nashledanou na hodech v roce 2012!

 

H. Svačinová
Foto: J. Večeřová, H. Svačinová

Přiložené soubory
PDF plakat-hudebni-leto-2011.pdf PDF dokument 189.81 kB
PDF pozvanka-2011.pdf PDF dokument 282.36 kB
PDF plakat-hody-2011.pdf PDF dokument 711.62 kB