Výstavy v roce 2021

26. listopadu - 21. prosince 2021

Výstava Betlémy

Od pátku 26. listopadu 2021 se návštěvníkům otevřela výstava Betlémy na památku její zakladatelky Marie Kalovské. Příchozí mohli obdivovat pestrou nabídku betlémů vytvořených různými technikami a z všemožných materiálů. Mezi nejzajímavější ztvárnění jesliček patřil například národopisný betlém Marie Fišerové Kvěchové, železničářský betlém nebo jesličky vyřezávané Josefem Sigmundem z Koste-lan. Expozice byla také doplněna bohatou vánoční výzdobou, historickými pohlednicemi s přiléhající tematikou a přes sto let starými hracími obrazy. O úspěchu výstavy betlémů svědčí nadšené i povzbuzující komentáře v knize návštěv.


24. září - 12. listopadu 2021

Výstava "Opět společně" tvůrčí skupiny Signál 64

Tentokrát byla nabídka uměleckých děl v pravdě pestrá. Hned u vstupu zaujaly návštěvníky bezesporu kolorované fotografie Jaroslava Hebnara, nebo zajímavé snímky letošní jubilantky Jany Večeřové. Pozadu nezůstaly ani fotografie s přírodními scenériemi Jiřího Šírka a Jaroslava Řihoška. O tom, že fotografie v řadách Signálníků vévodí, přesvědčila příchozí i díla Petra Zatloukala nebo snímky mladých nadšenců Zuzany Hradilové, Marka Hedvíčka a Radima Klapera. Výraznou složkou výstavy byly i kresby a malby Petra a Boleslava Leinertových, ve kterých jsme se přesvědčili, že jablko nepadá daleko od stromu. Do snového, fantastického, ale i reálného světa nás přivedla také díla Alice Stonové, Marie Němečkové, Ivety Jurové a v neposlední řadě kresby Pavlíny Hudečkové. Poslední a krásně doplňující složkou byly šperky z dílny Alice Stonové a keramické skvosty z pod rukou Ivany Bělařové a Marcely Gruberové.


12. července - 17. září 2021

Výstava Když Haná voní perníkem

Expozice Když Haná voní perníkem byla k vidění je už od poloviny července, kdy byla instalována autorkou perníků Danou Holmanovou. V předhodový pátek 13. srpna 2021 byla tato expozice oživena komentovanou prohlídkou autorky s bohatým programem. Pro ty, kteří chtěli nahlédnout takřka pod ruce autorky, bylo nabíledni sobotní odpoledne druhého hodového dne, kdy Dana Holmanová předváděla řadě návštěvníků techniku a postupy spojené se zdobením perníčků přímo v prostorách galerie. Dana Holmanová pochází z Nové Paky, ale v současnosti bydlí v Třebihošti na Královédvorsku, vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a několik let pracovala jako archivářka v Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech. Je tomu už více jak dvacet let, co se začala naplno věnovat výrobě zdobených perníčků. Za svoji uměleckou činnost v tomto oboru získala ocenění Nositelka tradic a Zlatý kolovrat. Má za sebou řadu výstav a své umění předvádí na různých řemeslných akcích. Vystavovala v německém Magdeburgu, polském Krakově, ve Slovinsku a nyní i v Kojetíně. Tato expozice je pro Kojetín unikátní i tím, že Dana Holmanová, využila ke zdobení perníků také hanácké motivy z našich krásně vyšívaných krojů. Výstava je doplněna i vyřezávanými formami na perníky ze sbírek našeho muzea, z nichž nejstarší pocházejí z konce 18. století. Tyto formy používala významná kojetínská rodina Dudíkova, která se věnovala voskářskému a perníkářskému řemeslu. Některé z těchto forem se dočkaly toho, že takřka po dvou stech letech byly použity, byla do nich vpravena tradiční perníková hmota, a tak návštěvníci expozice můžou vidět na vlastní oči to, co naši předkově v minulosti na poutích a hodech. Mimo jiné jsme mohli obdivovat perníky zdobené bílou polevou, skládané perníčky. Autorka na výstavě použila i složitější techniky, její výtvory byly doplněny zlatými nitěmi, voskovými pláty, motivy vystřiženými z modrotisku nebo doplněny drobnými postavičkami z kukuřičného šustí.


28. května - 2. července 2021

Výstava Retrospektiva k životnímu jubileu kojetínského rodáka Boleslava Leinerta

Tato expozice byla instalována už v říjnu minulého roku, žel Bohu se jí nemohla zúčastnit veřejnost díky protiepidemickým opatřením naší vlády, a tak zůstala až do konce května v pomyslném šuplíku. Jakmile se situace rozvolnila, zástupci MěKS Kojetín se domluvili s vedoucím tvůrčí skupiny Signál 64 Jardou Kačírkem, který oslovil rodinu Boleslava Leinerta a expozice se během pár dní realizovala na novo, tentokrát také pro veřejnost. Výstava samotná byla sondou od autorových začátků, až do současnosti. Návštěvníci mohli obdivovat kresby nejen Kojetína a jeho okolí, ale i Kroměříže, Valašska a také zahraničních destinací například Sarajeva, či Bulharska. Věříme, že autor výstavy Boleslav Leinert bude ještě dlouho mít pevnou ruku a bude těšit svými kresbami nejen své blízké, ale i širokou veřejnost, která výstavu Retrospektiva zhlédla s nadšením a okouzlením.

Jubilantovi bylo uděleno čestné uznání za celoživotní dílo v oblasti umění, které mu předal starosta Města Kojetína Leoš Ptáček, členové tvůrčí skupiny Signál 64 a zástupci z MěKS Kojetín.


19. dubna - 26. května 2021

Loutková okýnka

Dalším malým potěšením pro korzující městem v době covidové byla i drobná výstavka loutek za okny Vzdělávacího a informačního centra Kojetín, která měla být aspoň malou kompenzací za zavřené výstavní prostory a zároveň příslibem, že už se těšíme na jejich otevření, především pak na vás, návštěvníky našich expozic.